INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Samuel Baum  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baum Samuel (um. 1822), sekretarz kahału krakowskiego, a następnie pisarz »Komitetu Starozakonnych«, powstałego na miejsce kahału. B. był pierwszym Życiem krakowskim, który publikował swe prace w języku polskim. Już w r. 1810 wręczył Fryderykowi Augustowi, księciu warszawskiemu, polski przekład ustępu o etyce z dzieła »Sefer Habrit« Pinkasa Eljasza Autora z Wilna, a w r. 1820 opracował ciętą odpowiedź na paszkwil antyżydowski, wydany anonimowo w Siedlcach pt. »O Żydach i judaizmie, czyli wykrycie zasad moralnych, tudzież rozumowania Izraelitów przez I«. Jest to drugie wydanie jakiejś broszury, zawierającej w pierwszej części wyimki z dzieła Eisenmengera (Entdecktes Judentum), w drugiej zaś (s. 20–30) polemikę z neofitami czyli frankistami. B. przełożył także na język polski i wydał kazanie rabina krakowskiego Lewiego, wygłoszone przez tegoż 16 X 1820 z okazji sypania kopca Kościuszki. Z tekstu tego kazania wynika, że Kościuszko wygłosił do Żydów w r. 1794 przemowę w Starej bożnicy.

 

Bałaban M., Historja Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1655–1868, Kr. 1935, II; Pinkas Eljasz z Wilna (Autor), Sefer Habrit, Brno 1797, II wyd. 1804; Baum S., Odpowiedź autorowi bezimiennemu pisemka: Żydzi i judaizm, w Siedlcach wydrukowanego, Kr. 1821; Lewi Hirsz Dawid, Mowa rabina obwodu kazimierskiego, miana 16 X 1820, przełożona z hebrajskiego przez S. Bauma, Kr. 1820.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.